הליכון עזרה לניידות - אביזרי שיקום .

הליכון – סיוע  בהליכה בטוחה

אביזרי שיקום

הליכון הינו מכשיר מתכתי הנשען על ארבע רגלים המאפשר לאדם המתקשה בהליכה להשעין את ידיו ולהתקדם איתו בביטחה. מטופלים רבים לאחר אירוע מוחי או חולים במחלת פרקינסון זקוקים לאביזר עזר שיסייע להם בהליכה יציבה.

למה הליכון מסייע להליכה?
על מנת שהליכון יסייע בהליכה יש צורך בתפקוד לפחות חלקי של שתי הידיים ושתי הרגליים. ברגע שתפקוד רגל או יד אחת חלש מאוד או משותק השימוש בהליכון אינו מתאפשר בצורה אופטימלית וצריך לבחון מחדש את התאמתו כאמצעי עזר.

הליכון מספק מסגרת תמיכה לייצוב הגוף
הליכון מאפשר לתרגל הליכה כאשר שיווי המשקל הדינמי בעמידה אינו לגמרי מלא.
הליכון מאפשר לתרגל נשיאת משקל על הרגליים כאשר הרגלים עדיין חלשות לאחר אירוע מוחי או בעקבות מחלה או מצב אחר. בצורה זאת ההליכון מסייע לחיזוק שרירי הרגליים.
הליכון שומר על עקרון הסימטריה ומאלץ את האדם להפעיל באופן שווה את שתי הרגליים ושתי הידיים. לכן מומלץ לאחר אירוע מוחי להשתמש בהליכון ולא במקל (עם 4 נקודות או נקודה אחת).
במקרים רבים אחרי התנסות בטיפול ניתן לתרגל את ההליכה עם ההליכון גם בבית בהשגחה וליווי מטפל.

הליכונים - מה קיים בשוק  ומה חשוב לבדוק לפני שקונים הליכון ?
בשוק קיימים סוגים שונים של הליכונים: הליכון רולטור 3 גלגלים, הליכון רולטור 4 גלגלים, הליכון מתקפל עם ארבע גלגלים. ניתן גם להתקין על הליכון סלסלה, מגש או סל שיאפשר לאדם להניע חפצים ממקום למקום.

לפני שקונים הליכון חשוב לבדוק את התחומים הבאים:
באילו תפקודים ובאלו חללים נדרש - ישיבה ועמידה בשירותים, התרוממות מהמיטה? הליכה בבית או בחוץ ?
התאמה של גובה ההליכון - חשוב שאדם עצמו יתנסה בליכה עם ההליכון על מנת שירגיש האם ההליכון מספק תחושת ביטחון ויציבות? האם קל להניעו.?
אביזרי תמיכה נוספים - האם יש צורך באביזרי תמיכה נוספים כדי לספק יציבות בהליכה (תמיכה לאמות, ריפוד ידיות, רצועה בצד אחד המסייעת ליד החלשה לאחוז בהליכון).
בדיקת מחיר - מהם טווחי המחיר שניתן להוציא עבור הרכישה של הליכון. האם קודם מתאים להשכיר. האם ניתן לקבל החזר או השתתפות מביטוח לאומי.
אחסון - האם יהיה נוח וקל לאחסנו? האם ניתן לקפלו?