בטיחות בחדר רחצה

בטיחות בחדר רחצה

שינויים למניעת נפילות ושיפור בטיחות הבית

אחד המקומות שעלולים להיות מסוכנים ומועדים לתאונות ונפילות הוא חדר רחצה
הנה כמה עצות לשיפור בטיחות חדר הרחצה:

עדיפות שימוש במקלחון
בגיל המבוגר מומלץ להתקלח במקלחון ולא באמבטיה היות והכניסה והיציאה מהאמבטיה טומנות בחובם סכנות החלקה . בנוסף, מקלחון תופס פחות מקום בחדר הרחצה וכך מאפשר מרחב תנועה גדול ולכן נוח יותר בחדר הרחצה. עדיף להשתמש במקלחון/מקלחת פתוחה ווילון ולא במקלחון סגור שבו סף המקלחון עלול לגרום להתקלות וקושי בעזרה חיצונית לאדם שמתקלח. ניתן להשתמש בכיסא רחצה אם יש קושי לעמוד. ברז המופעל עם ידית עדיף מברז שהפעלתו היא דרך סיבוב היות והתנועה פשוטה יותר לתפעול.

מניעת התחשמלות במקלחת
אין להתקין שקעים בחדר הרחצה פרט לשקע מוגן לצורכי מכונת גילוח, מייבש שיער וכד'. במידת הצורך ניתן להתקים באמצעות חשמלאי תנור חימום לחורף אך חשוב שתנור זה יותקן הרחק מהמקלחון והחיבור יעשה דרך חיבורי חשמל קבועים. עדיף שמתגי ההפעלה של התנור יותקנו מחוץ לחדר או שהתנור יופעל באמצעות חוט.

מניעת החלקה
מומלץ להתקין על הקיר בצד האמבטיה או בתוך המקלחון מאחזים מנירוסטה או פלסטיק שיהיה ניתן לאחוז בהם בקלות בזמן התיישבות, קימה או במקרים של אובדן שיווי משקל.
חשוב ביותר שמאחזים אלו יהיו מעוגנים היטב לקיר.
מומלץ להניח שטיח גומי או אריחים מחוספסים במקלחון למניעת החלקה. רצוי שיהיו שיפועים ברצפה של המקלחון לזרימה וניקוז מהיר של המים, כמו גם וילון שימנע הרטבה של רצפת המקלחת בעת רחצה. חשוב שתהיה תאורה חזקה בחדר הרחצה כדי להקל על ראות.
מומלץ להתקין את התאורה מעל המראה או מעל תנור החימום כדי למנוע אדים מעל המראה.
במידה וקיים משדר מצוקה בבית מומלץ להתקין לחצן מצוקה אחד בחדר הרחצה והשירותים.

ציוד בטיחות לחדר הרחצה ניתן למצוא באתר מלבת ובאתר עזרים