שאלות ותשובות אירוע מוחי בעיות תפקודיות

שאלות תשובות לבעיות תפקודיות לאחר אירוע מוחי ומצבי נכות

אירוע מוחי CVA

בעלי בן 67 עבר אירוע מוחי (שבץ מוחי) לפני שנה שבעקבותיו נחלשה מאוד ידו השמאלית. בעלי משתמש בעיקר ביד ימין (דומיננטי ימני) ודי מזניח את יד שמאל (לא משתמש בה לשום דבר כמעט למרות שיכול). אני אומרת לו להשתמש יותר ביד שמאל אבל זה לא עוזר. מה אפשר לעשות כדי לגרום לו להשתמש ביד שמאל – היד החלשה ?

הנעה לשימוש ביד שנפגעה לאחר אירוע מוחי הוא דבר מורכב. חשוב שתביני שעיתים לא רק נפגעה היכולת המוטורית של היד אלא לעיתים גם נפגעת התחושה ביד או בצד שנפגע. לאור כך עשויה להיות הזנחה מסוימת של היד או הצד שנפגע. בנוסף, השימוש ביד חלשה הוא מורכב יותר ודורש צומת לב, מקצב איטי ומודעות לתנועות שהיד יכולה לעשות במצבים שונים (ישיבה, שכיבה) ומנחים שונים (יישור, כיפוף מרפק). יש בהחלט מקום להתייעץ עם מרפאה בעיסוק בנושא. מרפאה בעיסוק תוכל לסייע לבעלך להבין את חשיבות השימוש ביד החלשה לתהליך השיקום ולהבין כיצד ומתי ניתן להשתמש בה. למרפאות בעיסוק יש אבחוני ידיים ושאלוני ידיים תפקודים שיסיעו לבעלך להבין מתי ואיך ניתן להשתמש ביד החלשה.

אשתי בת 70 עברה אירוע מוחי לפני שנה שבעקבותיו נפגעה יד ורגל ימין. אשתי מסרבת כיום לעשות דברים. היא יושבת בבית ופרט ליציאה לטיפולים ומשפחה קרובה אינה עושה דבר. הדבר נמשך כך בערך שמונה חודשים וכל ניסיון שלי או של ילדינו להפעיל אותה נכשל. מה עלי לעשות ?

מצב של ירידה בתפקוד ובהשתתפות החברתית (אפילו ירידה קיצונית) מאוד שכיחה לאחר אירוע מוחי (שבץ מוחי). ואולם, היות והתיאור של התנהגות אשתך קיצוני חשוב להתייעץ עם רופא משפחה בנוגע להפניה לפסיכולוג או פסיכיאטר עבור התייעצות. יתכן מאוד והשינויים המוטורים, הקוגניטיביים והתחושתיים הובילו למצב של מצב רוח ירוד, דיכאון או חרדה מפגיעות נוספות המובילות אותה להתכנס בעולמה. לפני שאתה פונה לייעוץ חיצוני שאל את עצמך את השאלות הבאות : מה הסיבה שאינה רוצה לעשות דברים. תשובה זאת תסייע לה להבין את מקור חוסר ההשתתפות. האם היא לא רוצה לעשות דברים כי  היא חוששת מנפילות? אולי כי היא פוחדת שיצחקו או ילעגו עליה או כי אינה מוכנה להתמודד עם מצבים של קושי מול אחרים ומול עצמה. כדאי גם להתייעץ עם מרפאה בעיסוק בנוגע להתאמת עיסוקי פנאי אישיים וחברתיים רלוונטיים ליכולותיה כדי לסייע לה לחזור לתפקוד.


תגיות
שיקום, אירוע מוחי, אירוע מוחי קל, שבץ מוחי, פרקינסון, אלצהיימר, דמנציה, נכות, אחוז נכות, אחוזי נכות, ביטוח לאומי נכות, קצבת נכות, זכויות רפואיות, מימוש זכויות רפואיות
,