שאלות ותשובות אירוע מוחי בעיות מוטוריות

שאלות תשובות לבעיות מוטוריות לאחר אירוע מוחי (שבץ מוחי)

אירוע מוחי  cva

אבא שלי בן ה- 73 עבר אירוע מוחי (שבץ מוחי) לפני שנתיים. כיום יד ימין שלו משותקת לגמרי ? קראתי מספר מאמרים בתחום והבנתי שהסיכוי שהיד תחזור לתפקד נמוכה מאוד . מה הטיפול המוטורי שניתן לתת ליד משותקת ובמה טיפול זה עוזר ?

הטיפול המוטורי ליד משותקת לאדם לאחר אירוע מוחי הוא טיפול משמר. טיפול זה כולל תרגילים המשמרים את אורך השריר (מונעים קונטרקטורות - קיצורי שריר הנובעים מחוסר הפעלה של השריר וממנח שריר קבוע) וכוללים תרגלי מתיחה ולימוד תרגילים מוטורים עצמיים לצורך זה. בנוסף, כולל הטיפול גירויים תחושתיים (נשיאות משקל, שרוול לחץ) לצורכי שימור תחושת גוף בגפה שנפגעה, ייעוץ בנושא אביזרי עזר (סד מנוחה) למניעת קיצורים, אופן התייחסות ליד (איך להניח את היד בזמן השינה), הדרכה בנוגע לאופן העזרה שמגישים בני משפחה ועוד.

אימא שלי בת ה-64 עברה אירוע מוחי (שבץ מוחי) לפני שנה. בעקבות האירוע נפגעה יד ורגל שמאל. לאחרונה היא החלה להתלונן על כאבים וחולשה דווקא ביד ימין , היד שלא נפגעה באירוע ? האם לאחר אירוע מוחי יש פגיעה בשתי הידיים ?

השאלה ששאלת היא שאלה מאוד חשובה. ראשית ברמה הנוירולוגית פגיעה מוחית בצד אחד עלולה לפגוע גם בצד השני באופן מסוים (ברמה הנוירולוגית ישנם מספר מועט של מסילות עצביות במוח שאינם עוברות מצד ימין של המוח לצד שמאל של הגוף וההפך ולכן יש פגיעה גם בצד הבריא). סיבה שנייה לכאבים עלולה להיות OVER USE. מונח זה מתייחס לשימוש רב מדי ומאומץ מדי ביד הבריאה. חשוב להבין שאחרי אירוע מוחי בו נפגעת יד אחת, היד השנייה לוקחת תפקיד של שתי ידיים. חשוב לוודא שאימך אינה מאמצת מדי את יד ימין ומשתמשת בה בצורה יעילה אנרגתית. עוד חשוב לבדוק האם יש עבר נוירולוגי או אורתופדי ביד ימין (קרע בגידים, שבר ישן) שגורם ליד להיות רגישה יותר להפעלה אינטנסיבית.

 

 

 

תגיות
שיקום, אביזרי שיקום, אירוע מוחי, אירוע מוחי קל, שבץ מוחי, ארוע מוחי, פרקינסון, אלצהיימר, דמנציה, נכות, אחוז נכות, אחוזי נכות, ביטוח לאומי נכות, קצבת נכות, זכויות רפואיות, מימוש זכויות רפואיות