שאלות תשובות שיקום אירוע מוחי, טיפול חולי פרקינסון, חולי אלצהיימר

 שאלות תשובות ...שיקום , אירוע מוחי , פרקינסון , אלצהיימר, נכות ועוד

מהו שיקום ?
שיקום הינו תהליך שבו משפרים או משחזרים תפקודים קודמים שנפגעו עקב פגיעה מוחית (אירוע מוחי), פגיעה אורתופדית, פגיעה פיזית (תאונה) ועוד. ישנם סוגים שונים של שיקום. שיקום תרופתי, שיקום נוירו פסיכולוגי, שיקום באמצעות טיפולי ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה וקלינאות תקשורת ושיקום מקצועי.
במדינת ישראל אדם לאחר טראומה או פגיעה נוירולוגית כלשהי זכאי לקבל שיקום. השיקום במדינת ישראל ניתן בבית לוינשטיין, בית חולים שיבא, בית חולים רעות, בית חולים מאיר ועוד. תקופת השיקום הניתנת בבתי החולים הינה שלושה עד שישה חודשים לאחר הפגיעה. תקופה זאת מתבססת על תוצאות מחקרי שיקום המעידים כי יכולות השיקום המוטורי, הקוגניטיבי והתפקודי כמו גם ההשתנות המוחית הם הטובים והמהירים ביותר בתקופה זאת. ואולם, חשוב להדגיש כי שיקום  (דרך טיפול אינטנסיבי) יכול להתרחש גם לאחר חצי שנה ממועד הפגיעה. שיקום נוירולוגי לאחר פגיעת ראש או אירוע מוחי מבוסס על ההנחה כי לאחר פגיעה מוחית למוח יש את המשאבים והגמישות המאפשרת לו לשקם תא מוח שנפגעו חלקית או "להעביר" תפקודי מוח של אזור אחד לאזור אחר וכך להחזיר יכולות תפקוד שנפגעו. השיקום מתבסס על מספר טכניקות טיפול:

שיפור יכולות - שיפור ספונטאני של יכולות שונות דרך תרגול ישיר. לדוגמה, שיפור הליכה באמצעות תרגילי כוח וסיבולת לבשרירי הרגל לאדם שעבר אירוע מוחי ומתקשה ללכת.
פיצוי - פיצוי על קשיי יכולות באמצעות אסטרטגיות מפצות. לדוגמה, אם לאחר אירוע מוחי קיימת ירידה ביכולות קשב - להתייחס למספר מקורות בו זמנית (להכין סלט, לטגן משהו על האש, לדבר בטלפון, לערוך שולחן) ילמד הלקוח להתייחס לכל מקור מידע אחד אחרי השני (יטגן מזון יסיים ואז יערוך שולחן...). בצורה זאת ילמד האדם לעבד מידע בצורה סדרתית (לא מקבילה) ובאופן שכזה יפצה על יכולות הקשב שנפגעו.
שינויי סביבה - שינוי הסביבה שנועדו להתאים לצרכי הלקוח, לבריאותו ולביטחונו. לדוגמה, התאמת חדר האמבטיה לצרכי אדם לאחר אירוע מוחי (התקנת מאחזים בשירותים ובמקלחון) כדי למנוע נפילות ולהגביר יכולות תפקוד עצמאי.

מהו טיפול משמר ?
טיפול משמר נועד לשמר יכולות קיימים ולמנוע נסיגה מוטורית, קוגניטיבית ותפקודית.
ישנם פגיעות או מחלות כמו אירוע מוחי, פרקינסון ומחלת אלצהיימר המחייבות טיפול משמר
דוגמאות לטיפול משמר:
טיפול מוטורי משמר - טיפול הנועד לשמור על טווחי תנועה פסיביים ואקטיביים של השרירים בגוף, טיפול הנועד לשמר כוח שריר וסיבולת לאנשים שנעים מעט. הטיפול נעשה על ידי פיזיותרפיסט או מרפאה בעיסוק וכולל תרגילי מתיחות, תרגילי תנועה, תרגלי שיווי משקל ותרגלי כוח וסיבולת כנגד כוח הכובד או באמצעות מכשירים שונים (משקולות).  אנשים עם מחלות פרקינסון ודמנציה בעיקר בשלבים המאוחרים זקוקים לטיפול הכולל מתיחות ותנועה למניעת קיצורים באורך השריר.
טיפול קוגניטיבי משמר - טיפול הנועד לשמר יכולות קשב, שפה (שיום, שליפת מילים). הטיפול נעשה על ידי תרגלי מחשב, תרגלי דף ועיפרון המעודדים קשב שמיעתי או חזותי, יכולת שליפת מילים ועוד.

מהי קצבת נכות כללית ?
קצבת נכות כללית הינה סכום כסף הניתן לאדם באופן חודשי על ידי ביטוח לאומי. קצבת נכות ניתנת במידה ואדם איבד 50 אחוז מיכולתו להשתכר.קצבת נכות ניתנת מגיל 18 ועד גיל פרישה. על מנת לקבל קצבת נכות כללית יש לעמוד בשלושה תנאים: נכות רפואית, נכות תפקודית וצמצום הכנסות.

 

 

תגיות
שיקום, אירוע מוחי, שבץ מוחי, פרקינסון, אלצהיימר, דמנציה, נכות, אחוז נכות, אחוזי נכות, ביטוח לאומי נכות, קצבת נכות, זכויות רפואיות, מימוש זכויות רפואיות