שאלות תשובות טיפול במחלת פרקינסון

שאלות תשובות טיפול במחלת פרקינסון

שמי יהודה, בן 61  וחולה פרקינסון. באופן כללי אני מצליח להתמודד עם המחלה. הדבר  שהכי קשה לי הוא ההתמודדות עם הרעד בגוף ובעיקר בידיים. הרעד הזה מגיע הרבה פעמים שאני עוסק בפעילות כלשהי ומפריע לי מאוד. שמעתי שישנם אנשים עם פרקינסון שמקבלים טיפולי ריפוי בעיסוק. האם טיפולים אלו יכולים לעזור לי עם הרעד ?

טיפולי ריפוי בעיסוק יכולים לסייע לך. הם לא יעלימו את הרעד הפרקינסוני אך הם יסיעו לך להפחית את הירידה בתפקוד המוטורי ולהתמודד ביעילות עם הרעד. מרפאה בעיסוק שעובדת עם חולי פרקינסון עובדת על חיזוק כוח שריר, לימוד דרכי התמודדות יעילים עם הרעד ועוד. במקרה הספציפי שלך בדוק האם הצמדת הידיים לגוף בעת ביצוע פעולה או השענת היד על השולחן (בידוד התנועה הדרושה) בפעולה ליד שולחן מסייעת להפחתת השפעת הרעד על התפקוד (מאפשרת המשך תפקוד למרות הרעד) או שנדרשת הפסקה, הרפיה, נשיאות משקל וכד' לשם המשך תפקוד. מומלץ להיעזר במרפאה בעיסוק כדי לדעת איך ליישם את המלצות אלו.

שמי דוד בן 64 חולה פרקינסון. במהלך החצי שנה האחרונה איבדתי הרבה מיכולות היד העדינות. קשה לי לשרוך שרוכים, לכפתר כפתורים, לאחוז עיפרון. ההתמודדות עם האובדן קשה לי, האם אפשר לעזור לי בטיפולי ריפוי בעיסוק לשפר את התפקודים המוטורים האלו ?

טיפולי ריפוי בעיסוק עשויים לעזור לך לתפקד טוב יותר בתחומים הדורשים מוטוריקה עדינה. ההתערבות בתחום ריפוי בעיסוק יכולה להיות בשתי דרכים נפרדות או משולבות. דרך אחת היא תרגול יכולות מוטוריות עדינות דרך תרגילי אצבעות שונים (מניפולציה תוך ידנית, תרגילי כוח ידני וכד'), תרגול תפקודי מוטוריקה עדינה (כפתור) בדגש על אסטרטגיות, תכנון מוטורי וכד'. דרך אחרת היא לשנות את סביבתך כך שהצורך בתפקוד מוטורי עדין יפחת חלקית או באופן מלא. סוג ההתערבות מושפע מרצונות אישיים . במידה ואתה מעוניין לשמר יכולות מוטוריות יתמקד, הטיפול בתרגול מוטורי ובמידה ואתה מעוניין להקל על דרישות אלו יתמקד הטיפול בהפחתת דרישות הסביבה.

שמי רותי ובעלי בן ה-67 חולה פרקינסון. לאחרונה אני רואה שמצבו החמיר. קשה לו ללכת, לוקח לו הרבה זמן לשבת ולקום והוא חושש יותר במצבי יציאה מהבית. הוא מנסה להיות כמה שיותר עצמאי בתפקוד ואינו אוהב לקבל עזרה. בעבר אמרתי לו שאולי כדאי שיהיה לו מקל הליכה, אך הוא יתנגד ואמר שאינו צריך. עם מי אפשר להתייעץ כדי לעזור לו ? איזה סוג עזרה צריך ?

בעלך נשמע אדם בריא בנפשו, המעוניין להיות עצמאי כמה שיותר וזה נהדר. ואולם, היות ויתכן וקיימת ירידה ביכולות מוטוריות (ירידה בתגובות שיווי משקל, התחלת תנועה מוטורית וכד') נכנס כאן גורם הסכנה. לאור כך מומלץ לדבר עם בעלך תחילה לבד ועם איש מקצוע לגבי נושא בטיחות ההליכה. (מה עלול לקרות במידה ויאבד שיווי משקל ולא יהיה מסוגל להגיב מספיק מהיר כדי למנוע נפילה). חשוב להתייעץ עם פיזיותרפיסט לגבי צורך בעזרה בניידות (יתכן ומקל הליכה כמו שהצעת יכול להתאים להלכה מחוץ לבית). חשוב לבדוק עם פיזיותרפיסט עד כמה בטוח שילך לבד ללא מלווה בחוץ. בנוסף, מומלץ להתייעץ עם מרפאה בעיסוק בנוגע להתאמות סביבה על מנת שהבית שלכם יהיה בטיחותי (ולא יזמן אפשרויות נפילה). חשוב ללוות את תהליך זה בהרבה תמיכה והמשך עידוד לעצמאות. בצורה זאת בעלך ירגיש כי אינו מאבד את יכולותיו אלא בסה"כ פועל לבטיחותו האישית.

 

 

 

 

תגיות
שיקום, אירוע מוחי, שבץ מוחי, שבץ, ארוע מוחי, פרקינסון, אלצהיימר, דמנציה, נכות, אחוזי נכות, אחוז נכות, קצבת נכות ביטוח לאומי, זכויות רפואיות, מימוש  זכויות רפואיות,