שאלות תשובות אירוע מוחי ובעיות חשיבה

שאלות תשובות אירוע מוחי ובעיות תפיסה וחשיבה

אימא שלי בת ה-69 עברה אירוע מוחי לפני שלוש שנים שבעקבותיו חלה ירידה בתפקוד יד ורגל שמאל (בעיקר חולשה). מאז האירוע היא מדווחת גם על ירידה גם ביכולות החשיבה. היא מספרת שקשה לה לזכור איך מכינים מאכלים מסוימים במטבח (מאכלים שעשתה בעבר בקלות ובמהירות), שהיא לא זוכרת איפה שמה דברים בבית ועוד בעיות שונות. לאחרונה המצב הידרדר והיא מתקשה יותר בתפקוד הבית. אינני יודעת כל כך איך לעזור לה, האם אבחון או טיפול ריפוי בעיסוק יכול לעזור.

אמך עברה אירוע מוחי, אירוע שפגע באזור מוח שונים. לאירוע זה תמיד יש השלכות על יכולת הקשב והריכוז. חשוב שאיש מקצוע (עדיף מרפאה בעיסוק) תסביר לאימך כי לאחר אירוע מוחי ישנה ירידה ביכולות הקשב (בעיקר יכולות הקשב לטווח קצר, יכולת הריכוז בו זמנית למספר מקורות) וכי לירידה זאת יש השפעה על התפקוד. חשוב להסביר לה שזה בסדר ושזה מקובל להרגיש כפי שמרגישה. ריפוי בעיסוק יכול לסייע לאימך למצוא דרכים לתפקד בצורה טובה יותר בדרכים שונות (שיפור יכולות קשב, הגברת תהליכי מודעות, בקרה, אסטרטגיות תפקוד ושיפור בטיחות הבית לשם מניעת סכנות).

אבא שלי בן 70 עבר אירוע מוחי לפני חצי שנה. המרפאה בעיסוק שטיפלה בו בבית חולים הסבירה לי שיש לו "הזנחת צד" - חוסר התייחסות לצד שמאל בגוף ולדברים שמתרחשים בצד שמאל. אבא שלי סיים את תקופת השיקום וכיום הוא בבית עם מטפל. אבא שלי לא עושה כמעט דבר, המטפל עושה עבורו הכל. מה אפשר לעשות כדי לגרום לו להתייחס לצד שמאל יותר. אגב אני לא שמה לב לבעיה הזאת.

הזנחת צד היא בעיה שנובעת מפגיעה בצד הימני של המוח וגוררת בעיית התייחסות למרחב השמאלי של הגוף ושל המרחב החיצוני השמאלי. כאשר יש הזנחת צד בגוף ובמרחב בטיחות ואיכות התפקוד נפגעת בכל התחומים. ישנן רמות שונות של הזנחת צד ובהתאם לכך ניתן להבין את רמת ההזנחה התפקודית. יתכן ולאביך הזנחת צד קלה. את יכולה לעזור לאביך אם תיגשי אליו מצד שמאל ותשבי לידו בצד השמאלי שלו באופן קבוע. בצורה זאת תגרי את הקשב המרחבי והשמיעתי למרחב השמאלי. בנוסף, כדאי שתתייעצי עם המרפאה בעיסוק לגבי פעילויות נוספות מתאימות עבור אביך על פי רמות יכולותיו המוטוריות והקוגניטיביות (יכולות חשיבה).

אימי בת 65 עברה אירוע מוחי קל לפני שנה וחצי ולדבריה יכולת הזיכרון שלה נפגעה. סך הכל היא מתפקדת באופן טוב ודי דומה למה שהיה לפני האירוע (הולכת עם מקל, מבשלת, מארחת אנשים). לדבריה היא אינה זוכרת שמות של אנשים חדשים בחייה וצריכה לכתוב בפנקס שלה כדי לזכור. לאימי יש רצון רב לשפר את הזיכרון שלה. האם אפשר בגיל הזה ולאחר אירוע מוחי לשפר יכולות זיכרון.

ישנה אפשרות לשפר יכולות קשב וזיכרון כלליים (וקשב שמיעתי מילולי לשמות בפרט). אפשר לעשות זאת באמצעות תרגילי קשב וזיכרון עם מרפאה בעיסוק או/ובאמצעות תוכנות מחשב מיוחדות. על מנת להגיע לשיפור יציב וגלוי בטווחי הקשב והזיכרון יש צורך בתרגול אינטנסיבי קבוע, לפחות 3 פעמים בשבוע ומעל ל-25 דקות כל תרגול. במידה ולאימך יש מוטיבציה לתחום זה מומלץ להתייעץ עם מרפאה בעיסוק להתאמת תוכנת עבודה.  

 

 

 

תגיות
שיקום, אירוע מוחי, שבץ מוחי, ארוע מוחי, פרקינסון, אלצהיימר, דמנציה, נכות, אחוז נכות, אחוזי נכות, ביטוח לאומי נכות, קצבת נכות, זכויות רפואיות, מימוש זכויות רפואיות,