טיפול עיסוקי ריפוי בעיסוק

הטיפול העיסוקי בתחום ריפוי בעיסוק

למצוא את הלמה שלמענו כדאי לחיות ולהיאבק דרכו בכל קושי וכאב....
 

מחקר בריפוי בעיסוק מצא כי סריגה עוזרת לנשים שעוברות טיפולי כימותרפיה בעקבות סרטן השד או מחלימות מהמחלה. מהמחקר עלה כי הסריגה השרתה על הנשים תחושת רוגע ושלווה והחזירה להם את הקרבה לנשיות שלדבריהם פחתה בעקבות המחלה.

הקשר בין עיסוקים למשמעות החיים וליכולת האדם להיאבק בקושי ובכאב
פעמים רבות בגיל המבוגר ובעיקר לאחר פגיעות נוירולוגיות ופיזיות כמו לאחר אירוע מוחי מצטמצמים עיסוקי האדם ועימם פוחתת משמעות החיים. אדם שבגיל צעיר או לפני הפגיעה היה איש יצרן ועסוק הופך להיות אדם תלוי בעל קשיים רבים וחסר פעילות. באופן הגיוני למדי דווקא במצבי קושי וחולשה זקוק האדם למשמעות רבה בחיים. משמעות שתיתן לו סיבה לקום בבוקר, רצון לתפקד באופן עצמאי ולטעום את טעם החיים. אנשים בגיל המבוגר (עם או בלי מגבלה) בעלי עיסוקים משמעותיים נהנים מתחושת משמעות גדולה יותר, מבריאות פיסית ונפשית טובה יותר ומאיכות חיים טובה לעומת אנשים ללא עיסוקים משמעותיים. כל אדם, ללא קשר לחומרת מצבו וגילו, יכול לפתח עיסוק או פעילות משמעותית. ככל שהעיסוק או הפעילות תהיה יותר משמעותית לאדם כך יגבר טעם החיים ותשתפר יכולתו להילחם בליקוי, במגבלה או הנכות.

התאמת עיסוקים
הטיפול בריפוי בעיסוק עם אוכלוסייה מבוגרת בריאה או עם אוכלוסיה מבוגרת לאחר פגיעה נוירולוגית ופיזית ( כמו אירוע מוחי , חולי פרקינסון )עוסק באבחון והתאמת פעילויות ועיסוקים משמעותיים בעלי ערך מרפא. זהו למעשה ייחודיות מקצוע הריפוי העיסוק ביחס למקצועות בריאות אחרים. כידוע, עיסוקים שונים יכולים לספק תחושות שונות ולדרוש שימוש ביכולות שונות. ישנם עיסוקים בעלי השפעה מרגיעה שעשויות להתאים לאנשים החווים כאבים רבים ונמצאים במצב חרדתי או דיכאוני וישנם עיסוקים המגרים יכולות קשב וזיכרון ועשויים להתאים לאנשים שחוו ירידה בתפקודים אלו ומעוניינים לשפר אותם (לדוגמה, אנשים לאחר אירוע מוחי, תאונה). לכל עיסוק עשויה להיות השפעה ייחודית על האדם. תפקידה של המרפאה בעיסוק הוא לאבחן את עיסוקי העבר וההווה של האדם ולהתאים יחד איתו עיסוקים בהתאם ליכולותיו, המשמעות האישית שנותן להם ומטרות הטיפול האופרטיביות.

התאמת פעילויות
במידה ומצבו של האדם אינו מאפשר השתתפות בעיסוק משמעותי באופן מלא (לדוגמה, אדם בעל מחלת אלצהיימר מתקדמת), יכולה המרפאה בעיסוק להתאם למטופל פעילויות תכליתיות. פעילות המהווה חלק מעיסוק משמעותי ויכולה לשמר יכולות (קוגניטיביות, מוטוריות, חברתיות ואחרות), לספק לאדם תחושת רוגע ושליטה ולסייע בהשגת מטרות טיפוליות נוספות.