טיפול סנסו מוטורי ריפוי בעיסוק למשתקמי אירוע מוחי, חולי אלצהיימר , חולי פרקינסון

טיפול תחושתי מוטורי ריפוי בעיסוק

הטיפול התחושתי - מוטורי בתחום ריפוי בעיסוק מבוסס על אוסף של גישת טיפול בתחום התחושה ,המוטוריקה והעיסוק. הטיפול כולל את ההפעלות הבאות:


הפעלה תחושתית -  מרפאות בעיסוק שעובדות עם אוכלוסיה מבוגרת לאחר פגיעות נוירולוגיות ופיזיות משתמשות באמצעים תחושתיים שונים כגון אמבט מים קרים או חמים, מתן ויברציה, שרוול לחץ, מברשות תחושה, גירויים תחושתיים עמוקים ליד ולאצבעות, עיסויים ועוד.
ההפעלה התחושתית משתנה ממטופל למטופל בהתאם למטרות הטיפול ובאופן כללי מיועדת למטרות הבאות:
א. הכנה להפעלה מוטורית המסייעת למתיחת שרירים, הפחתת טונוס והגברת טווחי תנועה בגפה העליונה.
ב. הפחתת רגישות למגע במקרה של יתר רגישות או מתן גרייה תחושתית במצבי חוסר תחושה בגפה העליונה.
ג. טכניקות להפחתת כאב בגפיים העליונות.
 

הפעלה מוטורית - מרפאות בעיסוק שעובדות עם אוכלוסיה מבוגרת לאחר פגיעות  שונות מתמקדות בהפעלה מוטורית המיועדות למטרות הבאות:
א. מניעה של קיצורי שרירים ושמירה על טווחי תנועה בגפה העליונה.
ב. שיפור כוח, סיבולת וקואורדינציה בגפיים העליונות לשם שיפור תפקוד מוטורי.
ג. שיפור תנועות היד שנפגעו ושימושם היעיל לתפקוד.
ד.
העברת תפקודים מהיד הדומיננטיות ליד הבלתי דומיננטית במידה והיד הדומיננטית אינה עוד פונקציונאלית ותפקודית.

ייחודיות ההפעלה התחושתית - מוטורית בריפוי בעיסוק
בשונה מהטיפול המוטורי בפיזיותרפיה מתמקד הטיפול בריפוי בעיסוק בשיפור התפקוד המוטורי של המטופל. בעוד הפיזיותרפיסט עשוי להתמקד בתרגול תנועה כלשהי ביד שנפגעה (יישור מרפק לדוגמה), המרפאה בעיסוק תתרגל תנועה זאת בתפקוד החיוני למטופל (הושטת יד לתפיסה וקרוב כוס שתייה, הדורשת תנועה של יישור במרפק). המרפאה בעיסוק פועלת מתוך ההנחה כי לא ניתן להניח מראש כי תרגול תנועה כלשהי (כמו יישור מרפק) תעבור הכללה ועל כן האדם בעל היד החלשה ישתמש בתנועה זאת בהכרח לתפקוד מסוים החיוני לו. בנוסף, פועלת המרפאה בעיסוק על בסיס ההנחה כי תרגול תנועה בהקשר של תפקוד המשמעותי לאדם עשוי להוביל למוטיבציה גבוהה, שיתוף פעולה מיטבי ותוצאות טיפול איכותיות.

תגיות
שיקום, אירוע מוחי, שבץ מוחי, פרקינסון, אלצהיימר, דמנציה, דימנציה, נכות, אחוז נכות, אחוזי נכות, ביטוח לאומי נכות, קצבת נכות, זכויות רפואיות, מימוש זכויות רפואיות
,