אלצהיימר - שאלות תשובות מחלת אלצהיימר

אלצהיימר

שאלות תשובות מחלת אלצהיימר 

אבא שלי בן ה- 68 סובל ממחלת אלצהיימר כבר מספר שנים. כיום הוא אינו פעיל ואינו נייד (יושב על כיסא גלגלים). חוץ מלראות טלוויזיה ולצאת עם המטפל לטיול הבוקר הוא אינו עושה דבר. התנהגותו אפאטית לסביבה ונראה שהוא מזהה בעיקר אנשים קרובים. אלו פעילויות או עיסוקים יכולות להתאים לו? איזה פעילויות יכולות להעסיק אותו ?

התאמת פעילות לאדם עם אלצהיימר הוא חלק מרכזי מטיפולי ריפוי בעיסוק. לשם התאמת פעילות צריך לאבחן באיזה שלב של המחלה נמצא, מה מצב העוררות שלו? אלו סוגי הוראות מבין ? מה רמת יכולותיו המוטוריות ובעיקר מהם תחומי העניין שלו כיום ובעבר, מה צרכיו הנפשיים (יתכן וזקוק לפעולות מרגיעות עקב חוסר שקט). אבחונים ובדיקות אלו יוכלו לסייע להתאמת פעילות משמעותית, המותאמת ליכולותיו וצרכיו.

אמי בת 72 סובלת ממחלת אלצהיימר. במהלך חצי השנה האחרונה היא החלה להסתגר בביתה. כיום היא איננה מוכנה לעשות דבר. היא אינה מעוניינת לפגוש חברות, אינה רוצה לצאת מהבית אלא רק לשבת ולצפות בטלוויזיה. נראה לי שהדבר מזיק מאוד למצבה, איך אוכל לעזור לה כדי שתוכל להיות יותר פעילה?

ראשית חשוב לדעת באיזה שלב של מחלת אלצהיימר אמך נמצאת. יתכן שאימך נמצאת בשלב ראשוני של המחלה שבו היא מבינה מעט את ההידרדרות הקוגניטיבית שלה מבלי להיות מסוגלת לפעול בנידון. יתכן ופער זה יוצר תחושת פחד וחששות (מנפילה, הליכה לאיבוד) ומוביל להסתגרות. אפשר לנסות להציע לה לצאת למקום קרוב ומוכר מאוד בהבטחה של ליווי צמוד. פרט לכך מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע כדי להבין את הקשר בין שלב המחלה של אימך להשלכותיהם על התפקוד.
 
אימא שלי בת 65 סובלת ממחלת אלצהיימר. היא גרה בבית עם המטפלת הפיליפינית שלה שעושה עבורה הכול. המטפלת מאכילה אותה, מסרקת אותה, מלבישה אותה, מוליכה אותה. אימא שלי לא צריכה לעשות דבר כי המטפלת עושה עבודה הכול. לדעתי הפיליפינית אינה צריכה לעשות הכול עבור אימי, גם עם היא חולת אלצהיימר. שאלתי היא האם לדעתך אני צודק ואם כן מה אפשר לעשות כדי שאימי תיקח חלק גדול יותר בתפקוד שלה ?

התחושה הטבעית שלך נכונה. ככלל כדאי לשמר כמה שיותר תפקודים מוטורים וקוגניטיביים אצל אדם עם אלצהיימר. כדאי לאבחן את אימך בריפוי בעיסוק, לבדוק אלו פעילויות יכולה לעשות ומביעה עניין ורצון לעשות בעצמה. גם אם אימך בשלב מתקדם של המחלה יתכן מאוד שיכולה לעשות חלק מתפקודים בסיסיים שונים (לסרק את שערה או להמשיך לסרק אותו לאחר שהביאו לה את המסרק ליד). התייעצי עם מרפאה בעיסוק וידעי את המטפלת בחשיבות התפקוד העצמאי של אימך לשם שימור יכולותיה וזהותה.