הגיל השלישי. איכות חיים בגיל השלישי

להתבגר בלי להזדקן . ארבעה טיפים במרשם כללי אחד

העליה בתוחלת חיים לצד התפתחות רפואה מונעת ומאפשרת לאדם המבוגר לחיות חיים  ארוכים, ברמת בריאות פיזית גבוהה, אך האם די בכך?. בעדין המודרני יוצאים אנשים רבים לפנסיה מוקדמת וצריכים לבנות חיים חדשים. חיים בהם אין צורך בעבודה מרובה וגידול משפחה אלא מציאת תעסוקות פנאי ומשמעויות חיים חדשות.

שמירה על משמעות חיים גבוהה
אחת האתגרים הפחות מדוברים בגיל המבוגר הוא אובדן הדרגתי של תחושת משמעות החיים. כאנשים צעירים תחושה זאת נגזרת מהצורך לטפל בילדים, לעבוד ומיכולתינו ללמוד ולתרום לסביבה ביעילות. תחושה זאת נוטה לדעוך בגיל המבוגר שכן אין צורך לגדל ילדים ואין מחויבות כלשהי לקום בבוקר לצורכי עבודה או ניהול משפחה ומשק בית. גם יכולות הלמידה איטיות יותר וקשה להתחרות בתשומת לב של הנכדים והילדים מול טכנולוגית משחקי המחשב והאייפון. דווקא בגלל סיבות אלו הצורך למצוא משמעויות חיים חדשות וחזקות כה חשובה. אדם שחסרים לא משמעוית חיים יכול לדעוך במרוץ השנים מנטלית, פיזית ורגשית. לעומת זאת, אדם יכול להיות מוגבל פיזית או חולה במחלה כרונית, אך אם תהיה לו משמעות חיים חזקה כלשהי (עזרה לבן משפחה לגידול הילדים, כתיבת ביוגרפיה אישית,סיוע בעסק משפחתי, התנדבות בתחום העניין וכד') חייו יהיו איכותיים הרבה יותר מאדם בריא ללא משמעויות חיים.
התאמת פעילויות בעלות ערך משמעות גבוה דורשת חשיבה רבה פעם רבות אינה ברורה מאליה.

הרגלי חיים המשמרים תפקוד מנטלי, רגשי ומוטורי תקין.
הברור מאליו לא תמיד ברור, אם לא נשמר יכולות מנטליות, מוטוריות ואפילו חברתיות נאבד אותם אט אט, ועם האובדן תפחת יכולתנו לתפקד (ללכת, לבשל, לשחק קלפים ולהנות משיחות עם חברים). אז מהם הרגלי חיים משמרים?. הרגלים המחייבים לשמר ואפילו לשפר תפקוד. ספורט במסגרת קבועה משמר ומשפר מסת שריר, יכולות שיווי משקל, קואורדנציה וזריזות וביטחון בתפקוד מוטורי. פעילות חברתית קבועה משמרת יכולות חברתיות וביטחון חברתי, מרחיקה תחושת בדידות וירידה בסיכון לדיכאון. באופן עקיף היא גם מעודדת תפקודי חשיבה גבוהים כגון שפה, זיכרון ופעילות פנאי. אגב, גם בתוך אותה פעילות ספורט או חברה ניתן לשפר ולשכלל תת מיומנויות שונות.

פיתוח מודעות לשינויים קוגניטיבים הקשורים לגיל והיכולת להשפיע על שינויים אלו.
עם העליה בגיל ניתן לצפות לשינויים קלים בתחום זיכרון (שיכחת שמות או קושי לזכור שמות של אנשים חדשים,שיכחה איפה שמנו דברים בבית), יכולות מילוליות (זמינות מילים נמוכה או קושי בשליפת מילים).
ויכולות התמצאות מרחבית. במידה והנסיגה בתחומים אלו משפיעה לשלילה על תפקוד יומיומי או מעלה חששות, ניתן לבצע התאמת תוכנות מחשב לתרגל יכולות אלו. מחקרים מראים כי המוח האנושי קולט ומשכלל יכולות על פי צורך ולכן אימון אינטנסיבי וקבוע (לפחות שלוש פעמים בשבוע למשל חצי שעה ) יכול לכולל שינויים קוגניטיבים חיוביים ולתת בחזרה את תחושת חדות החשיבה.

שינויי סביבה לצורכי בטיחות מקסימלית
עם העליה בגיל ניתן לצפות לירידה במסת שריר ועצם, יכולות שיווי משקל, ראיה ושמיעה. כל אלו מציבות את האדם המבוגר בסיכון רב לנפילות ופציעות, שהחלמתם קשה ואיטית יותר. כדי להימנע ממצבי נפילה, כוויה, וחבלה חשוב להתאים את סביבת הבית ולהפוך אותו לבטיחותי ונוח. התאמות בטיחות צריכות לעשות בכל חדר, החל מחדר השירותים הטומן בחובו סכנות החלקה והתחשמלות ועד לאזור המטבח הטומן אף הוא סכנות של נפילה ומאמץ מיותר. גם הסביבה החיצונית צריכה להיות מותאמת (מדרגות עם מעקה וידיות בכל צד, חדר מדרגות מואר או חצר בטיחותית). ניתן לעשות את התאמות האלו לבד, בסיוע בני משפחה או על פי הנחיות בטיחות לגיל המבוגר.

ניתן לפנות לייעוץ למכון לטיפולי בית לצורך התאמת פעילויות עם משמעות והתאמת שינויי סביבה.
איכות חיים בגיל המבוגר היא בסיס לחיים בריאים פיזית ומנטלית.