פרקינסון - מהי מחלת פרקינסון

פרקינסון

מהי מחלת פרקינסון

הסבר על מחלת פרקינסון
פרקינסון היא מחלה פרוגרסיבית הנובעת מפגיעה מוחית במערכת העצבים המרכזית. במחלת הפרקינסון נפגעים אזורים שונים במוח (בעיקר החומר השחור – Substantia nigra) האחראים על ייצור הדופמין (מוליך עצבי במוח). ירידת המוליך העצבי דופמין מובילה לפגיעה מוטורית היות וחומר זה אחראי על מאפייני התנועה של האדם. מחלת פרקינסון מופיעה בקרב אחוז אחד מהאנשים מעל גיל 65 ללא קשר לאזור גיאוגרפי. לרוב היא שכיחה יותר בקרב גברים מאשר נשים ובקרב אנשים בעלי קרבה גנטית לחולי פרקינסון במשפחה.

ההשלכות והשינויים התפקודיים במחלת פרקינסון
המחלה מתאפיינת בירידה במהירות ואיכות התנועות, נוקשות שרירים, רעד בלתי רצוני בזמן מנוחה ,קושי ביציבות וקושי בהתחלת תנועה. באופן כללי מתאפיינת המחלה בשלבי התפתחות. בשלבים הראשונים יש פגיעה מוטורית בצד אחד בלבד של הגוף עם או ללא פגיעה תפקודית, בשלבים המתקדמים יותר יש פגיעה בשיווי המשקל ופגיעה בינונית ביכולת התפקוד המוטורית . בשלבים המתקדמים ביותר של המחלה יש פגיעה חמורה ביכולות מוטוריות עדינות המשפיעה על תפקודים שונים כמו יכולת אכילה, לבוש ורחצה בהם נדרשת אחיזת חפצים.פרט לירידה הניכרת ביכולות היציבה והתנועה קיימת לעיתים קרובות ירידה הדרגתית ביכולות הקוגניטיביות בתחום הזיכרון והתפיסה המרחבית בשלבים מתקדמים של המחלה. בנוסף, קיימת פגיעה במערכת האוטונומית המתבטאת בעצירות ובקשיי הטלת שתן.

שלבי התפתחות מחלת פרקינסון
שלב 1 -  צד אחד של הגוף נפגע מהמחלה, דבר שמוביל לליקוי תפקודי מינימאלי. הסימפטום העיקרי הוא רעד בזמן מנוחה.
שלב 2 - יש מעורבות של שתי צדי הגוף בסימני המחלה, אין פגיעה בשיווי משקל. ישנו ליקוי תפקודי בינוני בעיקר במרכז הגוף וניידות (קושי להסתובב במיטה, לצאת ולהיכנס למכונית)
שלב 3 - קיימת פגיעה בשיווי משקל (חוסר יציבות) וקשיים תפקודים קלים עד בינוניים.
שלב 4 - יש פגיעה משמעותית בשיווי משקל, האדם יכול ללכת, הקושי התפקודי גובר ומתערב בעצמאות לבוש ורחצה.
שלב 5 - האדם נייד בכיסא גלגלים.

הזכאות לטיפולים לחולי פרקינסון
הטיפול כיום בחולי פרקינסון מאופיין בעיקר בטיפול תרופתי לעיכוב התפתחות המחלה והפחתת תסמיניה.

 

 

 

תגיות
שיקום, אירוע מוחי, שבץ מוחי, פרקינסון, אלצהיימר, דמנציה, נכות, אחוזי נכות, אחוז נכות, ביטוח לאומי נכות, קצבת נכות, זכויות רפואיות, מימוש זכויות רפואיות