אלצהיימר ותרופות

אלצהיימר ותרופות

אלצהיימר - תרופות

מחלת אלצהיימר היא מחלה נפוצה בגיל הזהב . הערכה היא שבארץ ישנם כ-100,00 אנשים החולים בה. אלצהיימר היא מחלה המתבטאת בהרס הדרגתי ומתקדם של תאי עצב. המחלה (אובדן התאים במוח) מובילה אט אט לירידה קוגניטיבית המתבטאת תחילה במצבי שיכחה לטווח קצר, שיכחת שמות, קושי ראשוני בתפקוד יומיומי (שגרתי) ומתקדמת לנסיגה תפקודית מוגברת (קושי לזכור אנשים קרובים), וצורך בהשגחה ועזרה צמודה בעת טיפול יומיומי.

אלצהיימר וטיפול תרופתי (מדבקת אקסלון)
כיום אין תרופה אשר מרפאה את המחלה ומאפשרת לחולה לחזור לתפקוד קודם. הבעיה העיקרית בטיפול במחלה הוא הזיהוי והאבחון. במקריים רבים המחלה מזוהה בשלבים מאוחרים , לאחר שכבר נפגעו תאי מוח רבים. במצב זה לא ניתן כבר לשקם את תאים אלו וההרס העצבי (והשלכותיו הקוגניטיביות) אינו ניתן לשינוי. עיקר הטיפול התרופתי במחלת אלצהיימר הוא טיפול מניעתי. טיפול שמטרתו להאט עד כמה שניתן את התפתחות המחלה.

מדבקות - כיום נכללת בסל הבריאות מדבקה של התרופה אקסלון המוצמדת לעור (איזור הזרוע, חזה או גב). התרופה משמרת באופן עקבי ורצוף חומר פעיל בפלסמה ומביאה בפועל לשיפור יכולות זיכרון ותפקוד יומיומי. לפי מחקרים התרופה המגיעה במדבקה יעילה רפואית באותו אופן כמו התרופה הניתנת דרך הפה. היות ולעיתים נצפה קושי בשיתוף פעולה של חולי אלצהיימר , נמצא כי השימוש במדבקה קל ומתאים יותר לחולים (משפר הענות והתמדת מטופלים).

 

מקורות

International Journal of Geriatric Psychiatry