סימני התראה אירוע מוחי

התראה אירוע מוחי - הסימנים שאסור להתעלם מהם

אחד הדברים החשובים שאנשים בסיכון לעבור אירוע מוחי צריכים להכיר הם סימני התראה לאירוע מוחי
אנשים בסיכון לעבור אירוע מוחי הם אנשים בעלי לחץ דם גבוה, אנשים בעלי הרגלי עישון, נטייה להשמנה ולכולסטרול גבוה , כמו גם רמות לחץ גבוהות.

סימנים למצב של אירוע מוחי

חולשה בחצי גוף- חולשה וחוסר תחושה ביד ורגל של צד אחד של הגוף הוא מאפיין שכיח בעת אירוע מוחי. אדם שעובר אירוע מוחי יתקשה ללכת, להשתמש ביד ולעיתים גם יאבד תחושה ביד  ברגל. במידה והאדם עומד יתכן ויאבד שיווי משקל ויפול על הרצפה. במידה וכך, האירוע יכול לגרור שברים. ישנם אנשים שעוברים אירוע מוחי קל אשר יחוו חולשת צד וחוסר תחושה קלים. חולשה זאת תקשה עליהם לעמוד או לשבת באופן יציב. אחרים עלולים לעבור אירוע מוחי קשה בו יחושו שיתוק וחוסר תחושה משמעותיים. אנשים אלו לא יוכלו לעמוד או לשבת כלל.

הפרעה שפתית- חוסר יכולת חלקי או מלאה לדבר או להבין שפה. מאפיין זה תלוי באיזור הפגיעה המוחית. לדוגמא, אם ישנה חסימה שלא מאפשרת לדם להגיע למרכז השפה הדבורה, החולה יתקשה לדבר.

הפרעות ראייה- ראייה כפולה, קשיי ראיה בחלק משדה הראייה עשוי להיגרם עקב אירוע מוחי.

נגלקט- הזנחת הצד שנפגע. האדם מאבד את תחושת דימוי הגוף שלו בצד אחד של הגוף. אדם זה עלול ליפול היות ויתקשה לדרוך על הרגל בצד הפגיעה.

אירוע מוחי חולף  - מצב זמני שבו החולה חש סימנים המפורטים מעלה, אך סימנים אלו חולפים תוך זמן קצר ואינם מותירים נזק כלשהו. אירוע מוחי חולף בוא סימן התראה חשוב ביותר לאירוע מוחי ומחייב הגעה לבית חולים ומעבר בדיקות. ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון עבר אירוע מוחי קל לפני שעבר אירוע מוחי קשה שהוביל אותו לתרדמת ממושכת. האירוע המוחי הקל היווה סימן מקדים לאירוע המוחי הקשה שעבר.

במצב של סימנים נוירולוגים אלו חשוב להגיע לבית החולים כמה שיותר מהר גם אם האירוע /הסימנים חלפו.