אלצהיימר וגנטיקה

אלצהיימר וגנטיקה

סיבות גנטיות למחלת אלצהיימר

אלצהיימר היא מחלה קשה אשר שכיחותה עולה עם העליה בגיל הבוגר (מעל גיל 65). המחלה נגרמת עקב מוות של תאי מוחי וגוררת אחריה ירידה קוגניטיבית הדרגתית המלווה בהדרדרות תפקודית.

הסיבות האפשריות למחלת אלצהיימר נחקרות שנים רבות. גידולי מוח, אלכהוליזם וחוסר ויטמינים עלולים לעורר את הבעיה או להגביר את הסיכון לחלות בה. פרט לכך הגורם הגנטי של המחלה נחקר שנים רבות. ממחקרים שונים עולה כי מחלת אלצהיימר יכולה להיוצר עקב מוטיציה בגנים שונים. עוד עולה כי גנים על כרומוזומים שונים מעורבים במחלה. ניתן לסווג את מחלת אלצהיימר לשני סוגים: מחלת אלצהיימר משפחתית ומחלת אלצהיימר סופרדית (בלתי סדירה).

אלצהיימר משפחתית היא צורה נדירה יותר של המחלה ומופיעה בפחות מ-10 אחוז מהמקרים. במחלת אלצהיימר משפחתית המחלה פורצת בגיל מוקדם (מתחת לגיל 65 )עקב גן על כרומוזום 1,14,ו-21. במצב של אלצהיימר משפחתי מספיק לקבל את הגן מהורה אחד כדי שאדם זה יחה במחלה בגיל מוקדם. מחלת אלצהיימר ספורדית היא מחלה התפתחת ללא גן ברור , במחלה זאת לא ניכר דגם תורשתי אך קיימת נטייה לחלות במחלה לאנשים בעלי גן מסויים הנמצא על כרומוזום 19. כיום אין שיטה המאפשרת לזהות סיכוי סביר לחלות במחלה בהינתן גנים מסויימים באדם בריא.